VAIKŲ SVEIKATOS STIPRINIMAS

Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. lopšelyje-darželyje vaikų visuomenės sveikatos priežiūrą vykdo Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Gintautė Jankauskienė

Tel. 867684602

el. paštas: gintaute.jankauskiene@sveikatos-biuras.lt

 

2019 metų visuomenės sveikatos priežiūros veiklos planas

2018 metų visuomenės sveikatos priežiūros veiklos planas

VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURO VEIKLA

 

Puikiai žinome, jog tinkama rankų higiena efektyviai padeda užkirsti kelią užkrečiamosioms ligoms. Visuomenės sveikatos biuro specialistė Aušra primena, kokių elementarių higienos normų laikytis būtina.

 

„Kada nors žmonija bus priversta nugalėti triukšmą taip pat ryžtingai, kaip cholerą ir marą“, – XIX amžiaus vokiečių mikrobiologas R. Kochas

Triukšmas – tai dirbtinai sukelti įvairaus stiprumo ir dažnio garsai, kurie trukdo dirbti, poilsiauti ir kenkia sveikatai.

 

Sveikatingumo valandėlė ,,Šalia auga – sveikatą saugo”

Vaistinius augalus ir jų gydomąsias savybes žmonės žinojo ir juos vartojo jau žiloje senovėje. Hipokratas yra rašęs, jog „gamta yra pirmasis gydytojas, o jai padėti turi antrasis – žmogus“. Gamta – stebuklinga laboratorija, kurioje gydo kiekvienas augalėlis. Tuo įsitikino ir mūsų grupės „Svirpliukai“ vaikai vykusioje  sveikatingumo valandėlėje ,,Šalia auga – sveikatą saugo”. Vaistažolės yra didelė gamtos dovana žmogui, tik reikia jas pastebėti ir gebėti tinkamai panaudoti. Sveikatos valandėlėje   visuomenės sveikatos   specialistė Aušra, vaikams papasakojo apie vaistažoles, jų  gydomąsias savybes. Vaikai sužinojo kokią arbatą rinktis peršalus ar sergant gripu, kurių arbatų pagalba slopinti gerklės ar žarnyno negalavimus, o kuri ramina nervų sistemą, mažina jaudulį, stiprina kraują. Vaikai skanavo vaistažolių  arbatą,  uostė, apžiūrėjo džiovintas vaistažoles ir  įsitikino, kad vaistažolių arbatos ne tik naudingos mūsų sveikatai, bet ir labai kvapnios ir skanios.

 

SVEIKAS MAISTAS TEN KUR VITAMINAI

Spalio 16 dieną, visuomenės sveikatos specialistė, apsilankė „Svajoklių“ ir „Bitučių“ grupėse. Kartu su vaikais kalbėjo tema „Sveikas maistas ten kur vitaminai“. Vaikai susipažino su keturiais vitaminais A, B, C ir D. Sužinojo, kam jie reikalingi, bei kokiuose maisto produktuose juos galima rasti. Žaidimo metu vaikams patiems reikėjo sudėlioti teisingus atsakymus. Po žaidimo vaikučiai gavo sveikatos Biuro knygutes „Sveikai valgau – sveikas augu“.

Visuomenės sveikatos specialistė parengė informaciją, kaip pakeisti mitybos įpročius. Skaitykite plačiau Sveika mityba

 

BŪSIU SAUGUS

Visuomenės sveikatos specialistė Edita Šulcienė aplankė „Boružiukų“ grupę. Su vaikais kalbėjo apie saugų elgesį gatvėje, apie ženklus, kuriuos sutinka kelyje. Svarbiausia, kad vaikai būtų saugūs, o kad būtų saugūs, jie turi eiti per gatvę tik tam skirtose vietose, bei būti matomi. Vaikai, dėliojo kelio ženklų dėliones, kiekvienas vaikas gavo atšvaitą, kurį netrukus prisikabino prie savo lauko drabužėlių, kad būtų matomi!

 

Gegužės mėnesį pasaulis mini rankų higienos dieną. Sveikatos specialistė, kartu su „Aitvariukų“, „Svajoklių“ ir „Boružiukų“ grupėmis iš arti galėjo stebėti mikrobus, kurie atsiranda ant rankų, kai jos būna neplaunamos. Vaikai išvydę mikrobus skubiai ėmė mokytis, kaip reikia taisyklingai plauti rankas. Visi drauge ėjome į prausyklą, kurioje kabo „Rankų plovimo instrukcija“ mokėmės ja naudotis. Vaikams labai patiko!

Sveikatos takeliu. Sportuokime kartu

Birželio mėnesį „Boružiukų“ grupės vaikai, kartu su pedagogais vyko į lopšelį-darželį „Auksinis raktelis“. Ten vyko renginys„Sveikatos takeliu. Sportuokime kartu“. Renginyje „Auksinio raktelio“ pedagogai, bei kitų darželių specialistės buvo paruošusios užduotis, kurias vaikai puikiai atliko…

Taip pat specialistė, paruošė stendą, kur siūlo susipažinti „Pavojai gamtoje“…  PAVOJAI GAMTOJE

MAISTO ŠVAISTYMUI – STOP!

Balandžio 15 – 19 dienomis „Bitučių“ grupėje buvo skelbiama akcija „Maisto švaistymui STOP!”. Prieš valgį, kiekvieną rytą aptarėme, kodėl mums reikalingi pusryčiai, kokių maistinių medžiagų gausu mūsų pusryčiuose. Grupėje, buvo pakabintas plakatas ant kurio buvo surašyta kiekvienos dienos pusryčių meniu. Sveikatos specialistė Edita kartu su vaikais, kiekvieną rytą svėrė atneštus pusryčius, o pavalgius – svėrė likusį maistą. Vaikams labai patiko, jie stengėsi, kad maisto liktų kuo mažiau.

Balandžio 19 dieną, prie mūsų akcijos prisijungė darželio direktorė, pavaduotoja ir tėveliai. Buvo paruoštas švediškas stalas, vaikai į lėkštes dėjosi maistą savarankiškai, pagal savo poreikius. Tėveliai taip pat turėjo galimybę paragauti darželyje gaminamo maisto, bei įvertinti jį. Norime pasidžiaugti, kad būtent šią dieną galėjome matyti tuščius puodus. Ir svarstyklės rodė, tik puodo svorį. Ačiū, visiems, kad buvote kartu!

SPORTUOJU IR ESU SVEIKAS

Balandžio 8, 9 dienomis, visuomenės sveikatos specialistė ir judesio korekcijos mokytoja Donata, kartu su „Svirpliukų“, „Boružiukų“, „Bitučių“, „Svajoklių“ ir „Aitvariukų“ grupės vaikais mokėsi atlikti taisyklingai įvairius sportinius pratimus. Vaikams juos atlikus, specialistės įjunkdavo vaizdo medžiagą „Mankšta su Marsiečiu“, tada vaikai sportuodavo, kartu su Marsiečiu. Vaikams labai patiko!

 

„SVEIKATOS TAKELIU. PAGALBA DRAUGUI“

Kovo mėnesį „Boružiukų“ grupės vaikai lankėsi lopšelyje – darželyje „Saulutė“, ten vyko renginys „Sveikatos takeliu. Pagalba draugui“. Renginyje dalyvavo vaikai iš keturių darželių . Visi buvo įšsiskirstę po stoteles, kuriose atlikinėjo užduotis. Aptarinėjo įvairias situacija: „saulės smūgis“, „nusibrozdinimai“, „rankų nušalimas“, „kraujuojanti nosis“. Vaikai prie kiekvienos situacijos dėliojo korteles, kuriose buvo pavaizduota pirmosios pagalbos priemonė, kurios reiktų įvykus nelaimingam atsitikimui. Taip pat mokėsi, atsitikus nelaimei, kaip reiktų įmobilizuoti koją, lauko sąlygoms. Prisiminė pirmosios pagalbos, telefono numerį 112. Vaikams labai patiko!

 

Kovas. Sąmoningumo didinimo mėnuo. Šį mėnesį, sveikatos specialistė prisidėjo prie pedagogų ir „Svajoklių“ bei „Aitvariukų“ grupėje, kalbėjo tema  „Tolerancija. Saugi aplinka“. Specialistė kartu su vaikais aptarė įvairias situacijas, bei visi kartu nusprendė, kad vieni su kitais draugaudami, dalindamiesi, žaisdami, bendraudami, mes būtumėm tolerantiški.

Kovo mėnesį, sveikatos specialistė kartu su „Boružiukų“ grupės vaikais kalbėjo apie kūno dalis, kurias turi kiekvienas žmogus. Specialistė užsiėmime turėjo: „Arterijų palyginimo modelį“, „Raumens modelį“, bei „Riebalų modelį“. Vaikai galėjo iš arčiau pažiūrėti bei paliesti. Vaikams buvo įdomu sužinoti, kas slepiasi mūsų viduje.

Taip pat, vaikai kartu su specialiste, atliko trumpa mankštą, po kurios vaikams pasiūlė atsistoti prie sienos ir patikrino ar vaikai stovi tiesiai. Jeigu laikysena nepriekaištinga – penkiais taškais turėtume liesti sieną: pakaušiu, pečiais, sėdmenimis, blauzdomis bei kulnais. Pasitikrinkime, ar pavyko?!

 

Visuomenės sveikatos specialistė parengė informaciją, kurią plačiau siūlome paskaityti:  skiepai – efektyviausia apsauga nuo erkių. skiepai – efektyviausia apsauga nuo erkiu

VAISTAI – NE SALDAINIAI
Vasario mėnesį, „Pagrandukų“ ir „Aitvariukų“ grupės vaikai kartu su socialine pedagoge Renata, bei sveikatos specialiste Edita kalbėjo apie vaistus. Pasakojo kam reikalingi vaistai, kada juos reikia vartoti. Pabrėžė, kad patys vaikai jokiu būdu negali liesti, dėti į burnytę vaistų.Kartu su vaikais atliko užduotis, priminė pirmosios pagalbos telefono numerį. Vaikams buvo labai įdomu, vaikai dalinosi patirtimi, kokius ir nuo ko jiems yra tekia vartoti vaistus.
Taip pat sveikatos specialistė nori pasidalinti, apie pasyvaus rūkymo žalą vaikams.
 
 
 
ŽIEMOS DŽIAUGSMAI IR PAVOJAI

Sausio mėnesį, visuomenės sveikatos specialistė Edita, kartu su „Svajoklių“ ir „Bitučių“ grupių vaikais kalbėjo apie žiemos džiaugsmus ir pavojus. Aptarinėjo įvairias saugumo situacijas, kaip elgtis kai lauke daug prisnigta, ką reikia daryti, kai slidi kelio danga… Diskutavo ar galima lipti ant užšalusio vandens telkinio. Po diskusijos visi kartu keliavo į grupę, kurioje atliko užduotis. Vaikams buvo labai smagu!

 

SAUGUS EISMAS

Gruodžio mėnesį, visuomenės sveikatos specialistė, kartu su „Svajoklių“ ir „Bitučių“ grupių vaikais kalbėjo apie „Saugų eismą“. Pokalbio metu vaikai kartu su specialiste bei auklėtojomis atliko praktines užduotis. Vilkėjo saugaus eismo liemenes, imitavo važiuojančius automobilius, bei kalbėjo apie atšvaitų reikalingumą. Užsiėmimo pabaigoje, visi vaikai gavo Visuomenės sveikatos biuro dovanėles – atšvaitus. Būkime saugūs!

 

 

SVEIKATOS TAKELIU. SVEIKŲ DANTUKŲ ŠALYJE.

Spalio mėnesį į lopšelį – darželį „Kregždutė“ atvyko svečiai iš lopšelių darželių „Salduvė“, „Saulutė“ ir „Voveraitė“. Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro, Visuomenės sveiktos specialistės vaikams pasakojo apie sveikų dantukų priežiūrą, kad jie būtų sveiki ir stiprūs. Taip pat vaikams uždavė klausimus, į kuriuos vaikai turėjo atsakyti. Renginio metu, buvo parengtos 4 stotelės, kiekvienoje stotelėje buvo specialistė, su vaikais kalbėjo apie dantukų priežiūrą, bei atlikinėjo užduotis. Renginio pabaigoje, vaikai su specialistėmis sušoko šokį „Dantukų dainelė“. Įteikė vaikams prizus, kurios įsteigė Šiaulių miesto, visuomenės sveikatos biuras. Akimirkos iš renginio…

 

KAM REIKALINGI VAISIAI IR DARŽOVĖS

Spalio mėnesį, visuomenės sveikatos specialistė, kartu su „Svajoklių“ ir „Bitučių“ grupių vaikais kalbėjo „Kam reikalingi vaisiai ir daržovės“. Pokalbio metu vaikams buvo iš arčiau pristatoma sveikos mitybos piramidė. Taip pat vaikai žaidė žaidimą, kurio metu jie patys turėjo sudėlioti „Sveikesnę lėkštę“. Vaikams labai patiko, jie atsakinėjo į užduotus klausymus, bei diskutavo apie sveiką maistą, kodėl jį reikia valgyti.

Taip pats sveikatos specialistė siūlo, ką reikia daryti kad būtumėm sveiki. Stiprinkime imunitetą Stiprinkime imunitetą

JUDUMO SAVITĖ

Rugsėjo 17 – 21 dienomis lopšelyje – darželyje buvo „Judumo savaitė“. Per šią savaitę mūsų vaikai kartu su sveikatos specialiste Edita Šulciene ir neformaliojo ugdymo mokytoja Donata Kačinskaite kiekvieną rytą organizavo mankštas, kartu su auklėtojomis bei vaikų tėvais gamino „Netradicines transporto priemones“. Jas vaikai mielai pristatė sporto aikštelės šventės atidaryme, kurioje kartu buvo svečiai iš lopšelio – darželio „Berželis“ . Kitą dieną į darželį atvyko „Busturo“ atstovai, kurie papasakojo, kaip reikia elgtis autobuse, vaikai galėjo pasėdėti autobuso vairuotojo vietoje. Priešmokyklinukų grupė keliavo į „Saugaus eismo klasę“. Taip pat vaikai turėjo nuostabų rytą, kurio metu jie atvyko į darželį su savo transporto priemone. Analizavome įvairias saugumo situacijas, bei leidome smagiai laiką! Gražių akimirkų 🙂

Judumo savaitė: https://www.youtube.com/watch?v=ZvBWDSSRoV0

VASARA BŪSIU SAUGUS

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje parengė informacija „10 vasaros pavojų vaikams“.  Taip pat specialistė vedė vaikams pamokėles apie vasaros pavojus. Vaikai patys pristatinėjo pavojingas situacijas, bei diskutavo, ką reiktų daryti, kad išvengtų nelaimingų atsitikimų. Saugios ir pilnos gerų įspūdžių vasaros!  VASARA BŪSIU SAUGUS  Vasaros pavojai

 
KAIP PLAUTI RANKYTES?
 

Gegužės mėnesį, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, veda vaikams mokymus „Kaip plauti rankytes?“. Mokymų metu specialistė kartu su vaikais kalba, kada kaip ir kodėl reikia plauti rankytes. Mokosi plautis rankytes pagal specialia instrukcija. Atlikus teisingai praktinius pratimus, vaikučiai gavo dovanėlių Visuomenės sveikatos biuro muiliukus, bei specialias instrukcijas rankų plovimui.siūlome paskaityti:  Kodėl svarbu plauti rankas?

Kodėl svarbu plauti rankas

TRIUKŠMO ŽALA

Balandžio mėnesį, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Edita Šulcienė kartu su socialine pedagoge Renata Česnauskaite, diskutavo su vaikais tema „Triukšmo žala “. Dalinamės „Aitvariukų“ ir „Svajoklių“, „Svirpliukų“ grupių akimirkomis.
 
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė taip pat parengė informaciją, kurią plačiau siūlome paskaityti:  Triukšmo žala.Triukšmo žala

VANDENS SVARBA

Kovo mėnesį, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, veda vaikams pamokėles tema „Vandens svarba“. Kurių metu specialistė primena vaikams, koks reikalingas vanduo ne tik žmogui, bet ir aplinkai.  Vaikai noriai dalinosi žiniomis apie vandenį. Užsiėmimo pabaigoje, Specialistė vaikams dalino „Vandens lašiukus“, kuriuose jie galės žymėtis išgertų vandens stiklinių kiekį per dieną.

Taip pat parengė stendinį pranešimą „Vanduo – gyvybės šaltinis“:

Vanduo – gyvybės šaltinis

 

Vasario mėnesį, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Edita Šulcienė kartu su socialine pedagoge Renata Česnauskaite, veda vaikams edukacines pamokėles tema „Vaistai – ne saldainiai“. Pamokėlės vyko „Aitvariukų“, „Svajoklių“ ir „Svirpliukų“ grupėse.

Visi kartu kalbėjome apie vaistus, kam jie reikalingi ir kada juos galima vartoti. Taip pat  buvo sekama pasaka „Meškiukas ir vaistai“, po to kiekvienas vaikas gavo užduotis kurias kartu sprendė su specialistėmis.

Vaikams buvo smagu ir įdomu!

ARTĖJANT ERKIŲ SEZONUI, VISUOMENĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTĖS EDITA ŠULCIENĖ PARENGĖ INFORMACIJĄ, KURIĄ SIŪLOME PLAČIAU PASKATYTI: Skiepai – efektyviausia apsauga nuo erkių

ŽIEMOS PAVOJAI

Šiaulių miesto Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Edita Šulcienė, sausio 11, 12, 23, 24 dienomis „Boružiukų“, „Aitvariukų“, „Svirpliukų“ bei „Svajoklių“ grupėms vedė edukacinius užsiėmimus, kurių tema „Žiemos džiaugsmai ir pavojai“. Šių užsiėmimų metu vaikams priminė, ką reikia ir ko nereikia daryti žiemos metu, kad būtume saugūs. Po skaidrių pristatymo, vaikai buvo paskirstyti į komandas, jiems buvo padalinti paveiksliukai, kuriuose buvo įvairios situacijos, kiekviena komanda papasakojo apie situaciją, bei pasakė kaip reikėtų elgtis.

Vaikams buvo smagu ir įdomu tokiu būdu prisiminti kas gali nutikti žiemos metu ir kaip reikėtų elgtis.

 

Ji taip pat parengė informaciją, kurią plačiau siūlome paskaityti:   ŽIEMOS PAVOJAI

KĄ REIKIA ŽINOTI PRIEŠ ATVEDANT VAIKĄ Į DARŽELĮ

Prašome susipažinti su informacija, kurią turi žinoti kiekvienas iš tėvų, prieš atvedant vaiką į darželį. Siūlome susipažinti: (stendinis pranešimas, dėl HN:75)   HIGIENOS NORMOS

 

 

 

 

Vaikų sveikatos priežiūros tvarka

Pirmos pagalbos tvarkos aprašas

Veiksmų vaikui susirgus tvarkos aprašas

Vaistų administravimo tvarkos aprašas

Vaikų priežiūros dėl asmens higienos, pedikuliozės ir niežų tvarka

© 2022 Šiaulių l-d „Kregždutė“
Versija neįgaliesiems